Akademicki Związek Sportowy
Kolejne sukcesy wojowników z PWSZ
11.03.2021 r.Arkadiusz Dzikielewski (III rok bezpieczeństwo wewnętrzne) oraz Natalia Kutyło (I rok bezpieczeństwo wewnętrzne) złotymi medalistami Grad Prix Polski w Brazylijskim Jiu-Jitsu!
Zawody odbyły się 6 marca w Mińsku Mazowieckim. Arkadiusz (kat. do 82,3 kg) nie pozostawił złudzeń konkurencji i w każdej z walk był zdecydowanie lepszy (wygrał m. in. przez dźwignię i duszenie). Najlepsza okazała się również Natalia Kutyło (wygrywała m. in. przez kimurę).
To kolejne sukcesy suwalskich zawodników reprezentujących na co dzień Berserkers Team Suwałki. Wcześniej Arek (wspólnie z Natalią Kępą oraz wykładowcą – Krzysztofem Murawko! Zdobywali m.in. krążki na Akademickich Mistrzostwach Polski!
Brazylijskie jiu-jitsu (BJJ) to sztuka walki wywodząca się z judo i zapasów. Wzbogacona jest o techniki, które umożliwiają powalenie przeciwnika na ziemię i uzyskanie nad nim całkowitej kontroli poprzez zablokowanie jego ruchów. W tym celu stosuje się dźwignie, duszenia i chwyty unieruchamiające. Brazylijskie jiu-jitsu (BJJ) przez wielu uznawane jest za najskuteczniejszą technikę walki wręcz bez użycia broni. Mimo że nie stosuje się w niej bezpośrednich ciosów, bardzo dobrze sprawdza się w obezwładnianiu przeciwnika. Nazwa dyscypliny pochodzi od jiu-jitsu, czyli tradycyjnej japońskiej sztuki walki obejmującej bogaty repertuar ciosów, w tym uderzeń i kopnięć. Jednak sama technika BJJ wywodzi się z dużo łagodniejszej odmiany jiu-jitsu, czyli judo. Po tym, jak judo stało się popularne w Brazylii, mieszkańcy tego kraju zaczęli modyfikować ten styl walki dodając elementy znane z zapasów. Współcześnie jest to jedna z najbardziej rozpowszechnionych sztuk walki, która swoją popularność zawdzięcza sportom MMA