Ikona dostępności
PUZ - Uczelnia Liderów, Orzeł Edukacji

Wyszukaj na stronie

Deklaracja dostępności

Państwowa Uczelnia Zawodowa im. prof. Edwarda F. Szczepanika w Suwałkach zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.

Deklaracja Dostępności dotyczy strony www.puz.suwalki.pl.

  • Data publikacji strony internetowej:
  • Data ostatniej istotnej aktualizacji:

Stan dostępności cyfrowej

Ta strona internetowa jest częściowo zgodna z załącznikiem do ustawy o dostępności cyfrowej z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności wymienionych poniżej.

Niedostępne treści

Niezgodność z załącznikiem

  • Nie wszystkie pliki z warstwą tekstową są w pełni dostępne, może w nich brakować odpowiedniego formatowania i struktury, np. brak nagłówków lub opisów alternatywnych do tabel i grafik.
  • Nie wszystkie grafiki i zdjęcia mają prawidłowe alternatywne opisy.
  • Hiperłącza zamieszczone w treści mają nazwy całych linków, które niejasno określają przeznaczenie linku.
  • Materiały wideo zamieszczone na stronie nie posiadają napisów dla osób z niepełnosprawnością słuchu ani opisów pełnej treści filmu w odrębnym pliku.
  • Formularze nie zapewniają opcji autouzupełniania lub odpowiednich sugestii korekty błędów.

Przygotowanie Deklaracji Dostępności

Przygotowanie Deklaracji Dostępności i jej aktualizacja

  • Data sporządzenia deklaracji:
  • Data ostatniego przeglądu deklaracji:

Deklarację sporządziliśmy na podstawie samooceny w oparciu o Listę kontrolną do badania dostępności cyfrowej strony internetowej v. 2.2 (docx, 0,12MB).

Raport z informacjami o somoocenie dostępności

Informacje zwrotne i dane kontaktowe

Wszystkie problemy z dostępnością cyfrową tej strony internetowej możesz zgłosić do Dział Promocji i Karier:

mailowo dzial.promocji@puz.suwalki.pl lub telefonicznie 729052635.

Każdy ma prawo wystąpić z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej tej strony internetowej lub jej elementów.

Zgłaszając takie żądanie podaj:

  • swoje imię i nazwisko,
  • swoje dane kontaktowe (np. numer telefonu, e-mail),
  • dokładny adres strony internetowej, na której jest niedostępny cyfrowo element lub treść,
  • opis na czym polega problem i jaki sposób jego rozwiązania byłby dla Ciebie najwygodniejszy.

Na Twoje zgłoszenie odpowiemy najszybciej jak to możliwe, nie później niż w ciągu 7 dni od jego otrzymania.

Jeżeli ten termin będzie dla nas zbyt krótki poinformujemy Cię o tym. W tej informacji podamy nowy termin, do którego poprawimy zgłoszone przez Ciebie błędy lub przygotujemy informacje w alternatywny sposób. Ten nowy termin nie będzie dłuższy niż 2 miesiące.

Jeżeli nie będziemy w stanie zapewnić dostępności cyfrowej strony internetowej lub treści, wskazanej w Twoim żądaniu, zaproponujemy Ci dostęp do nich w alternatywny sposób.

Obsługa wniosków i skarg związanych z dostępnością

Jeżeli w odpowiedzi na Twój wniosek o zapewnienie dostępności cyfrowej, odmówimy zapewnienia żądanej przez Ciebie dostępności cyfrowej, a Ty nie zgadzasz się z tą odmową, masz prawo złożyć skargę.

Skargę masz prawo złożyć także, jeśli nie zgadzasz się na skorzystanie z alternatywnego sposobu dostępu, który zaproponowaliśmy Ci w odpowiedzi na Twój wniosek o zapewnienie dostępności cyfrowej. Ewentualną skargę złóż listownie lub mailem do Rektora Państwowej Uczelni Zawodowej w Suwałkach: adres - ul. Teofila Noniewicza 10, 16-400 Suwałki, mail - biuro.rektora@puz.suwalki.pl.

Pomocne mogą być informacje, które można znaleźć na rządowym portalu gov.pl.

Możesz także poinformować o tej sytuacji Rzecznika Praw Obywatelskich i poprosić o interwencję w Twojej sprawie.

Pozostałe informacje

Dostępność architektoniczna

Poniżej zamieszczono wykaz budynków PUZ wraz z opisem ich dostępności architektonicznej oraz dodatkowymi informacjami.
Państwowa Uczelnia Zawodowa w Suwałkach, ul. Teofila Noniewicza 10.
  1. Do budynku prowadzą 2 wejścia od ul. T. Noniewicza. Przy schodach prowadzących do wejścia głównego znajduje się podjazd dla wózków inwalidzkich, natomiast wejście boczne nie posiada podjazdu. Wejście główne posiada drzwi automatycznie przesuwne, które otwierają się samoczynnie po wejściu/wjechaniu w obszar pracy sensora. Na drzwiach umieszczona jest kontrastowa taśma służąca do uwidocznienia szklanej powierzchni. Kolejne wejście do budynku od ul. Wigierskiej posiada podjazd dla wózków inwalidzkich, natomiast wejście od ul. Ciesielskiej nie jest przystosowane do potrzeb osób poruszających się na wózku inwalidzkim. Przed budynkiem od strony ul. T. Noniewicza oraz z tyłu budynku od strony ul. Ciesielskiej znajdują się parkingi z wyznaczonymi miejscami do parkowania dla osób z niepełnosprawnościami.
  2. Przy wejściu głównym znajduje się mapa tyflograficzna budynku dla osób niewidomych i słabowidzących, natomiast pozostałe pomieszczenia na uczelni nie są oznaczone tabliczkami w alfabecie Braille’a i z wypukłymi cyframi.
  3. W holu głównym na parterze budynku po lewej stronie od wejścia głównego znajduje się portiernia, w której można uzyskać pomoc i informację.
  4. Komunikacja pionowa w budynku:
  • dostęp na podwyższoną część holu (Biblioteka, Poczta, windy) oraz do Centrum Symulacji Medycznej (I piętro) umożliwia winda znajdująca się po lewej stronie od głównego wejścia,
  • kolejne 2 windy umożliwiają poruszanie się od poziomu -1 do poziomu 4,
  • w windach jest możliwość połączenia się z portiernią, natomiast nie są one wyposażone w komunikaty głosowe, przyciski oznaczone są alfabetem Braille’a.
  1. Przy drzwiach prowadzących na pierwsze piętro budynku umieszczony jest automatyczny defibrylator zewnętrzny (AED).
  2. W budynku znajdują się 3 toalety przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami zlokalizowane na parterze i na drugim piętrze oraz na Wydziale Politechnicznym - oznaczone są tabliczkami w alfabecie Braille’a.
  3. Schody znajdujące się w budynku wyposażone są w poręcze, natomiast stopnie nie są oznaczone kontrastowymi pasami.
  4. Sale dydaktyczne - wejścia do sal nie posiadają progów, ławki zapewniają możliwość swobodnego korzystania przez osoby z niepełnosprawnością ruchową.
  5. W budynku nie ma dźwiękowego systemu nawigacji dla osób niewidomych.
  6. Ewakuacja - w budynku znajdują się krzesła ewakuacyjne Stryker do ewakuacji osób z niepełnosprawnościami lub rannych z wielokondygnacyjnego budynku oraz wózek inwalidzki.
  7. Do budynku i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i z psem przewodnikiem.

Budynek przy ul. Sejneńskiej 30

Budynek nie jest dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością i szczególnymi potrzebami. Obecnie trwa opracowywanie dokumentacji projektowej dotyczącej przebudowy budynku.

Dom Studenta, ul. Szkolna 2

  1. Przy schodach prowadzących do wejścia głównego znajduje się podjazd dla wózków inwalidzkich.
  2. Przy drzwiach wejściowych umieszczony jest bezprzewodowy nadajnik systemu wzywania pomocy Call-Hear przeznaczony dla osób z niepełnosprawnością ruchową lub osób niewidomych i słabowidzących potrzebujących asysty (możliwość wezwania portiera).
  3. W holu głównym na parterze budynku naprzeciwko wejścia głównego znajduje się portiernia, w której można uzyskać pomoc i informację.
  4. W holu głównym na parterze na lewo od wejścia głównego znajduje się tablica tyflograficzna.
  5. W budynku znajdują się 2 windy oraz schodołaz gąsienicowy.
  6. Na parterze budynku dostępny jest pokój mieszkalny dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
  7. Wszystkie pomieszczenia w budynku, w tym pokoje mieszkalne, nie posiadają progów, co zapewnia możliwość swobodnego poruszania się osobom z niepełnosprawnością ruchową.
  8. Na parterze znajduje się także ogólnodostępna łazienka dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
  9. Na parterze znajdują się również 2 pomieszczenia (w tym aula) wyposażone w pętlę indukcyjną, czyli system wspomagający słuch, umożliwiający osobie niedosłyszącej odbiór czystego i wyraźnego dźwięku.
  10. Ewakuacja - w budynku znajduje się krzesło ewakuacyjne Stryker do ewakuacji osób z niepełnosprawnościami lub rannych, a także wózek inwalidzki.

Dostępność komunikacyjno-informacyjna

  1. Uczelnia zapewnia wsparcie Pełnomocnika ds. studentów z niepełnosprawnościami: pokój 218, tel. 729 052 629, e-mail: pelnomocnik.niepelnosprawnych@puz.suwalki.pl.
  2. Przy wejściu głównym umieszczony jest bezprzewodowy nadajnik systemu wzywania pomocy Call-Hear przeznaczony dla osób z niepełnosprawnością ruchową lub osób niewidomych i słabowidzących potrzebujących asysty (możliwość wezwania portiera).
  3. W dziekanatach i w bibliotece znajdują się stanowiskowe pętle indukcyjne (system wspomagania słuchu, umożliwiający osobie niedosłyszącej odbiór czystego i wyraźnego dźwięku).
  4. Sale dydaktyczne wyposażone są w rzutniki, ekrany oraz nagłośnienie.
  5. Uczelnia umożliwia osobom ze szczególnymi potrzebami kontakt za pośrednictwem poczty elektronicznej i komunikatorów internetowych (Microsoft Teams, Facebook Messenger) oraz pomoc tłumacza polskiego języka migowego (PJM); należy zgłosić chęć skorzystania z usługi tłumacza co najmniej na 3 dni robocze przed tym zdarzeniem. Nie ma możliwości skorzystania z pomocy tłumacza języka migowego za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej.
  6. Biblioteka uczelni wyposażona jest:
  • w urządzenia ułatwiające osobom z niepełnosprawnością korzystanie z bibliotecznych zasobów i usług:

- bezprzewodowy nadajnik systemu wzywania pomocy Call-Hear,

- stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu;

- biurko z regulowaną wysokością, które dopasowuje wysokość blatu do indywidualnych potrzeb użytkownika;

- krzesło profilaktyczno-rehabilitacyjne z możliwością regulacji we wszystkich płaszczyznach;

- monitor dotykowy (obraz Full HD, podświetlenie LED, szybki czas reakcji, wbudowane głośniki);

- trzy typy klawiatur: klawiatura dla osób słabowidzących, klawiatura kompatybilna z oprogramowaniem udźwiękawiającym tekst oraz klawiatura wyposażona w 6 rodzajów nakładek, pozwalających korzystać z komputera osobom z różnymi niepełnosprawnościami;

- myszka specjalistyczna Big Track umożliwiająca osobom z niepełnosprawnością ruchową łatwe i precyzyjne poruszanie się kursorem po ekranie monitora;

- słuchawki z mikrofonem do pełniejszego odsłuchu wszelkich potrzebnych treści oraz słuchawki bezprzewodowe;

- program udźwiękawiający tekst (polskojęzyczny syntezator mowy), który osobom niedowidzącym i niewidomym umożliwia pełne korzystanie ze zbiorów cyfrowych i z zasobów Internetu, ponieważ odczytuje każdy zaznaczony na monitorze tekst;

- szybki skaner umożliwiający przekształcanie tekstów drukowanych do plików elektronicznych, które za pośrednictwem programu udźwiękawiającego mogą zostać odczytane osobie z dysfunkcją wzroku;

- dwa skanery ręczne umożliwiające skanowanie dokumentów i zapisywanie skanów na karcie microSD, plik wyjściowy JPG lub PDF;

- stacjonarny, regulowany powiększalnik tekstu z podświetleniem;

- trzy mobilne powiększalniki tekstów, w tym jeden elektroniczny dostosowany do różnych wad wzroku, umożliwiający płynne powiększanie obrazu (od 1,5 do 18-krotnego) oraz zapis czytanego tekstu w formie cyfrowej, np. zdjęcia;

  • w materiały dydaktyczne ułatwiające naukę osobom z niepełnosprawnością:

- dostęp do wielodziedzinowych baz danych i serwisów tematycznych, które umożliwiają lekturę materiałów naukowych 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu bez konieczności wychodzenia z domu;

- w bogatą, różnogatunkową kolekcję ponad 1600 audiobooków, które można wypożyczać poprzez katalog on-line lub słuchać w bibliotece.

Wydział Nauk Społecznych
Wydział
Nauk Społecznych
Wydział Ochrony Zdrowia
Wydział
Ochrony Zdrowia
Wydział Humanistyczno-Ekonomiczny
Wydział
Humanistyczno-Ekonomiczny
Wydział Politechniczny
Wydział
Politechniczny
Biblioteka
Wydawnictwo
Biuro karier
Erasmus+
Projekty i współpraca
Dom Studenta
Akademicki Związek Sportowy
Uniwersytet Dziecięcy
Centrum Kształcenia Podyplomowego, Języków Obcych i Sportu
Pracownik
Media
Wynajem pomieszczeń
Pracownia dydaktyczno-sportowa
Dydaktyczna inicjatywa doskonałości

Państwowa Uczelnia Zawodowa im. prof. Edwarda F. Szczepanika w Suwałkach
ul. Teofila Noniewicza 10, 16-400 Suwałki

Powrót na górę strony

Realizacja: Zdzislowicz.pl - Strony WWW Warszawa

Copyright © PUZ w Suwałkach

Tel.: 729 052 615
Adres e-mail: biuro.rektora@puz.suwalki.pl

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.

Zamknij